כיצד ניתן להשתמש בפרחי באך לקראת הלידה, בלידה ואחרי הלידה

מומלץ לקרוא תחילה את המאמר "מהם פרחי באך"
 
פרחי באך בזמן ההריון:
להלן מספר דוגמאות לתמציות שעשויות להיות רלוונטיות לנשים בזמן ההריון.
הרכב התמציות המתאים ישתנה תמיד מאדם לאדם, מאחר ויש להתייחס למרכיבי האישיות של כל אחת. אלו הן רק דוגמאות (מאוד כוללניות) למצבים אפשריים בזמן ההריון:
Walnut (אגוז מלך): התמצית מיועדת לאנשים העומדים בפני שינוי בחייהם, אך מתקשים להסתגל למצבים חדשים. היא מתאימה במיוחד במצבים בהם יש צורך לנתק את הקשר עם העבר ולצעוד קדימה. התמצית שוברת קיבעון, עוזרת ליצור הגנה ומפחיתה תחושות של חשיפה ורגישות יתר לסביבה. תמצית זו יכולה להועיל לאישה לקראת המעבר למצב חדש ומתאימה גם לבן הזוג, שגם הוא עומד להתמודד עם מצב חדש (הן ההיריון של האישה, שינויים במצב הרוח שלה / הגוף שלה והן המעבר למעמד של אב). התמצית מקנה מעטה אנרגטי חיצוני, שמאפשר להיות מוגנים ושלמים בתוך עצמנו ולא להיות חשופים להשפעות חיצוניות. בנוסף, התמצית נותנת את האפשרות לעשות שינויים, מבלי להיות מושפעים מהחוץ.Mimulus (פרח הקוץ): תמצית המתאימה למצבים של פחדים ממקור ידוע. (למשל, נשים שחוו מספר הפלות / הריונות שנגמרו בצורה שלילית). לעתים הפחדים יהיו מודחקים והפחד יינשא בהיחבא. התמצית מחזקת את האומץ בצורה עדינה ביותר ועוזרת להתגבר על חששות.Star of beitlehem (כוכב בית לחם): התמצית טובה למצבי טראומה (גם טראומות מהעבר). יעילה למצבים כגון צער גדול, אובדן, לאחר תאונה, לאחר ידיעה קשה וכו'. מתאים לנשים אשר חוו הפלה בעבר או אובדן הריון (גם אם חלף זמן רב).
במקרה כזה לעתים רצוי לשלב עם תמצית שנקראת huney sucle – תמצית המיועדת לאנשים החיים בעבר ומסרבים להשתחרר מהמבט אחורה.

White chestnut (ערמון לבן): תמצית שמיועדת למצבים של דאגת יתר, מחשבות שווא בלתי
פוסקות, מוח "מפטפט", חוסר שינה עקב חוסר יכולת "להשקיט" את המוח. (למשל, מחשבות בלתי פוסקות, אובססיביות על ההיריון, חששות, דאגות). התמצית עוזרת להחזיר שקט מחשבתי ולסנן את המחשבות הלא רצויות.

Impatiens: תמצית שמתאימה לאנשים חסרי סבלנות, מהירי מחשבה ופעולה, המעוניינים שכל פעולה תתבצע ללא כל היסוס או עיכוב. חשים תחושות של מתח פנימי, הגורם לעצבנות, כעס, פתיל קצר. מתאים במיוחד לשלבים של תחילת ההיריון (המתנה מורטת עצבים בין בדיקות) וכמובן לשלב סוף ההיריון (לאלה מאיתנו שכבר בשבוע 20 "מתות כבר ללדת" ). התמצית מסייעת לקחת את החיים בקצב יותר רגוע ולהתמודד בסבלנות יתר עם הציפייה.

את התמציות שהכין המטפל לוקחים בדרך כלל 4 פעמים ביום. 4 טיפות מתחת ללשון / בכוס מים. התהליך הוא איטי ועמוק ובתחילה עשויות להופיע ריאקציות – תגובה של הגוף לטיפול המתבטאת בהוצאה של דברים החוצה. (ריאקציה פיזית –השתנה מרובה, נזלת, שלשול וכדומה. הוצאה רגשית – בכי, כעסים, פחדים וכדומה.). אין צורך לפחד מהריאקציות, אלא כדאי לקבל אותן באהבה כחלק מהתהליך הטיפולי. הריאקציות עשויות להופיע בהתאם לתמצית שנלקחה. לדוגמא, אם לקחתי תמצית mimulus אשר מטפלת בפחדים ממקור ידוע עלולים לעלות על פני השטח פחדים שונים שאותם הדחקתי. (הפחדים עשויים להופיע במודע או שלא במודע – למשל בחלומות).
התמציות משילות מעלינו את הקליפות ומשאירות אותנו חשופות. החוכמה היא לא ליצור קליפה חדשה, אלא להתמודד עם מה שראינו ולתקן את הבעיה הקיימת. התמצית מפגישה אותנו עם עצמנו ולעתים המפגש הזה עלול להיות מפחיד – קשה לנו להתמודד עם המקום הפגיע, אך הריאקציות הן חיוביות ובסופו של דבר עוזרות לנו לפתוח את אותן מגירות אפלות בתוך עצמנו שאותן טרחנו לנעול היטב.

פרחי באך בזמן הלידה:
Walnut (אגוז מלך): מתאימה גם לשלב הלידה. (לדעתי זוהי תמצית שרצוי לקחת אותה הן מהשלב של לפני הכניסה להריון, בזמן הריון, הלידה ולאחר ההריון – תמצית מכינה, מגינה ועוטפת). בזמן הלידה התמצית מסייעת להתמודד עם השינויים ומכינה לקראת המפגש עם התינוק, יוצרת הגנה ומפחיתה תחושות של חשיפה ורגישות יתר לסביבה (הערות של המיילדת / הרופא / תחושה של חשיפת יתר). אפשר לטפטף טיפה מהתמצית על שורש כף היד של התינוק הנולד (האזור בו מרגישים את הדופק), או על השפה העליונה שלו – התמצית "מרככת" את הנחיתה מהרחם המגונן אל העולם החיצון ומסייעת להתמודד עם השינויים.

Gentian (ערבז): תמצית המתאימה לאנשים שמתייאשים מהר, ספקנים לגבי עצמם, חסרי כוח ואמונה להמשיך הלאה. מתאים לאלו מאיתנו ש"נתקעות" בזמן צירים / פתיחה שאינה מתקדמת, אינן רואות את האור ומרימות ידיים. ("אני לא יכולה יותר") מסרבות להאמין שלעתים חוסר האמונה שלהן הוא זה שגורם לחוסר היכולת להתגבר על בעיות. התמצית מאפשרת לראות את האור בהמשך הדרך, נותנת ביטחון להתמיד ונותנת אפשרות לראות ולהרגיש את התקווה. (למצבים יותר קשים של חוסר תקווה / יאוש עמוק: Gorse, Sweetchestnut).

Olive: לרגעים של עייפות ותשישות פיזית חזקה, תחושה שאין יותר כוחות לעשות כל מאמץ נוסף. מתאים למצבים בהם צריכים אנרגיה מיידית, ויטאליות וכוח לגוף.

Star of beitlehem (כוכב בית לחם): תמצית אנטי טראומתית. מתאימה הן ליולדת במצב של לידה קשה וטראומתית, לפני ואחרי ניתוח קיסרי, והן לתינוק – מיד לאחר הלידה. התמצית מהווה אחד ממרכיבי הרסקיו רמדי ולכן אם נותנים לתינוק רסקיו אין צורך לתת גם את התמצית הנ"ל. רצוי לתת לתינוק מתמצית זו או מהרסקיו רמדי לפני ואחרי הברית.

כאמור, בתמציות שלוקחים לפני / אחרי הלידה בד"כ משתמשים בצורה יומיומית 4 פעמים ביום, בד"כ בצורה של בקבוק עם מספר תמציות שונות שקיבלתן ממטפל. ללידה עצמה אפשר לקחת בקבוק אחד של תמצית אם שנראית לכן רלווטית, או מספר תמציות שונות, ולטפטף ע"פ הצורך עד שחשים הקלה. לדוגמא, במידה וחשים תחושת ייאוש קשה, הרמת ידיים – מטפטפים 4 טיפות של gentian מתחת ללשון, או בכוס מים, אפילו כל 5 דקות.
אני ממליצה בחום להצטייד ברסקיו רמדי לחדר הלידה ולטפטף ע"פ הצורך. את הרסקיו ניתן להשיג בכל בית מרקחת / סופר פארם / חנות טבע.
בלידה התמציות משמשות לטיפול אקוטי – הקלה כרגע על מצב מסוים, להבדיל מטיפול ממושך ועמוק יותר לפני ואחרי הלידה.

פרחי באך אחרי הלידה:
שוב אנו חוזרים ל-2 התמציות שעשויות להיות רלוונטיות לכל שלב המעבר מטרום הריון ← הריון ← לידה ← הורות.
Walnut (אגוז מלך): התמודדות עם ההורות, השינוי הגדול בחיים. (גם להריון שני – מעבר מהחיים עם ילד אחד לטיפול בשני ילדים).

Star of beitlehem (כוכב בית לחם): תמצית אנטי טראומה. התמודדות עם חוויית הלידה, במיוחד אם הלידה הייתה טראומתית ואחרי ניתוח קיסרי.

תמציות נוספות שעשויות להיות רלוונטיות לשלב שאחרי הלידה:
Mastard: תמצית המיועדת למצבים של קדרות עמוקה ללא סיבה. מתאימה למצבים של שינויים הורמונאליים המשפיעים מבחינה נפשית, עצבות ויאוש (גם כאלה שבאים וחולפים ללא הסבר), איבוד עניין במתרחש עד כדי חוסר יכולת לתפקד בצורה נורמאלית. דכדוך / דיכאון לאחר לידה. התמצית מסייעת לסלק את הענן השחור ולחזור ולראות את הדברים הקטנים שגורמים לנו לאושר.
Olive: למצבים של תשישות מוחלטת לאחר הלידה, עייפות, חוסר כוחות ואנרגיה.

Red chestnut: תמצית "האם הפולנייה" – דאגת יתר לאחרים, חששות, חרדות, לעתים על חשבון הדאגה לעצמי. דאגנות יתר לשלום התינוק ללא ראייה של המצב בצורה שקולה.

Cerato: תמצית המתאימה לאנשים אשר אינם מקשיבים לקול הפנימי של עצמם ומטילים ספק בכושר השיפוט ובהחלטות של עצמם. מבקשים אישורים מהסביבה ("הלבשתי אותו כמו שצריך? אולי אני לא אמא מספיק טובה?"…..), למרות שהתשובה נמצאת בתוך עצמם. התמצית מסייעת להתחבר אל הקול הפנימי ולהקשיב אל תחושות הבטן והאינטואיציה.

לתפרים אחרי לידה: בתוך בקבוק מרסס עם מיים (למשל כזה של עציצים) מטפטפים 4 טיפות רסקיו רמדי. אפשר ורצוי להוסיף גם מיצוי אלכוהולי של קלנדולה (ציפורני חתול) – כ- 40 טיפות. מרססים על אזור התפרים ואחרי כל ביקור בשירותים.