מהם פרחי באך, למי הם מתאימים? וגם מהו רסקיו רמדי

מהם פרחי באך?

ד"ר אדוארד באך, רופא והומיאופת אנגלי, פיתח בתחילת המאה העשרים שיטת ריפוי בעזרת תמציות אנרגטיות המופקות מפרחים. באך גילה 38 צמחים, אשר בעזרתם ניתן לאזן מצבים של חוסר הרמוניה בנפש האדם, כאשר כל אחד מ-38 הפרחים מיועד לסוג מסוים של חוסר הרמוניה.
התמציות אינן מכילות את החומר הפעיל של הצמח, אלא מכילות את האנרגיה שלו – את התדר המסוים של אותו צמח.

ישנן 2 שיטות הפקה:

  • שיטת השמש: הנחת הפרחים המובחרים בקערה עם מי מעיין וחשיפתם לאור השמש.
  • שיטת הרתיחה: הרתחה במשך 1/2 שעה במי מעיין (3 תמציות מופקות כך).

את המים האנרגטיים שנוצרו משמרים בתוך ברנדי וכך הם נמכרות כ"תמציות אם".

הפילוסופיה של ד"ר באך:

על מנת להבין את שיטת באך, כדאי להכיר את הפילוסופיה שעומדת מאחוריה. הפילוסופיה של באך קובעת שמחלה היא תוצר סופי של קונפליקט בין הנפש, השכל והנשמה. המחלה היא למעשה ביטוי למצב רגשי של האדם.
ד"ר באך הבין שאם הוא יטפל במחלה עצמה ובסימפטומים שלה הוא לא יפתור את המקור ואת שורש הבעיה. התמציות פונות למודעות שלנו ומתייחסות למצבו הנפשי של האדם – מצב רוחו, פחדיו, דאגותיו וקיבעונות התנהגותיים או רגשיים שפיתח.
הרפואה הקונבנציונאלית מטפלת בגוף הפיזי ובסימפטומים בלבד. הרפואה ההוליסטית, לעומת זאת, מתייחסת לאדם כמכלול שלם: גוף, נפש ונשמה, הקשורים בקשר הדדי.

למי כדאי להשתמש בפרחי באך?

ניתן לתת פרחי באך לכל אדם בכל גיל מרגע הלידה ועד לפני המוות. לתינוקות שנולדו – מטפטפים רסקיו רמדי על קצה הפה, הקודקוד והידיים. לאנשים על ערש דווי – אפשר לתת תמציות שיעזרו להם להיפרד (ובנוסף לתת תמציות למי שעובר את תהליך האבל). ניתן לתת פרחי באך גם לבעלי חיים.

ישנם 2 מצבים שבהם צריך לשקול את השימוש בפרחי הבאך:
1.שימוש בתרופות הומיאופתיות: ישנם הומיאופתיים שישללו שימוש בפרחי באך בזמן לקיחת התרופות ולכן כדאי להתייעץ עם ההומיאופת המטפל.
2.חולים שלוקחים תרופות פסיכיאטריות "קשות" (הכוונה היא לא לפרוזאק וכו'): קשה לדעת לאיזה מצב פרחי הבאך יובילו אותם ויש כאן חוסר וודאות כלשהו.

רסקיו רמדי

רובכן בוודאי מכירוים את הרסקיו רמדי, המופקת מפרחי באך. רסקיו רמדי הנה הסינרגטיקה היחידה המוכנה, שקיימת בפרחי באך. תמצית סינרגטית זו מורכבת מ-5 תמציות:

  • Cherry plum- תמצית המיועדת למצבים של פחד גדול מאובדן שליטה
  • Clematis – למצבים בהם צריכים קרקוע (סחרחורת, ריחוף, חולמנות)
  • Impatience – למצבים של מתח, חוסר סבלנות
  • Rock Rose – למצבים של חרדה ואימה
  • Star of Beth Lehem – למצבים של שוק / הלם.

רסקיו רמדי מיועדת למצבים של עזרה ראשונה ולשעת חרום. למצבים של מתח רב, בהלה, פאניקה, הלם וכשזקוקים לקרקוע.
לא לוקחים את הרסקיו באופן יומיומי, אלא רק למצבים אקוטיים. השימוש – 4 טיפות מתחת ללשון, או בכוס מים. אפשר לטפטף כל 5 דקות, עד שמרגישים הקלה.

את התמציות שהכין המטפל לוקחים בדרך כלל 4 פעמים ביום. 4 טיפות מתחת ללשון / בכוס מים. התהליך הוא איטי ועמוק ובתחילה עשויות להופיע ריאקציות – תגובה של הגוף לטיפול המתבטאת בהוצאה של דברים החוצה. (ריאקציה פיזית –השתנה מרובה, נזלת, שלשול וכדומה. הוצאה רגשית – בכי, כעסים, פחדים וכדומה.). אין צורך לפחד מהריאקציות, אלא כדאי לקבל אותן באהבה כחלק מהתהליך הטיפולי. הריאקציות עשויות להופיע בהתאם לתמצית שנלקחה. לדוגמא, אם לקחתי תמצית mimulus אשר מטפלת בפחדים ממקור ידוע עלולים לעלות על פני השטח פחדים שונים שאותם הדחקתי. (הפחדים עשויים להופיע במודע או שלא במודע – למשל בחלומות).
התמציות משילות מעלינו את הקליפות ומשאירות אותנו חשופות. החוכמה היא לא ליצור קליפה חדשה, אלא להתמודד עם מה שראינו ולתקן את הבעיה הקיימת. התמצית מפגישה אותנו עם עצמנו ולעתים המפגש הזה עלול להיות מפחיד – קשה לנו להתמודד עם המקום הפגיע, אך הריאקציות הן חיוביות ובסופו של דבר עוזרות לנו לפתוח את אותן מגירות אפלות בתוך עצמנו שאותן טרחנו לנעול היטב.
פרחי באך הם דרך נפלאה לטיפול עמוק ואיטי עבור אלה שבאמת מעוניינות לטפל בשורש הבעיה ולא רק בסימפטומים.

"בית הספר לרפואה של העתיד לא יתעניין בתוצאות הסופיות ובתוצרים של המחלות". אמר ד"ר באך. "ביודעו את הסיבה האמיתית למחלות ומתוך הכרה שתוצאות פיסיות ברורות ומסוימות הינן רק תוצאות משניות, הוא יתמקד במאמצים לחיזוקה ולכינונה של הרמוניה בין הגוף, הנפש והנשמה. הרמוניה זו תהיה המרפא לחולי".