עיסוי רחם בשיטת ארויגו

עיסוי רחם סובאדה (לשעבר ארויגו) – לטיפול בחוסר איזון הורמונלי, בעיות פוריות, אנדומיטריוזיס, אדנומיוזיס, שחלות פולציסטיות, ארויגו בהריון, PMS, בעיות עיכול ועוד.

מהו עיסוי רחם סובאדה (ארויגו)?

הסובאדה היא עיסוי בטן ואגן, המתבסס על טכניקות עתיקות ממסורת שבט המאיה במרכז אמריקה. הטכניקות האלה שופרו ופותחו בעשרות השנים האחרונות ע"י רוזיטה ארויגו, אמריקאית שגרה בבליז, המקדישה את חייה להפצת ולימוד השיטה, שנקראה שיטת ארויגו.
יש המכנים את העיסוי עיסוי רחם.
בבסיס השיטה עומדת ההנחה שמיקום הרחם משפיע על מצב הפוריות ועל מצבה הבריאותי של האישה.
בשנת 2021 חלו שינויים בארגון ארויגו הבינלאומי, וכתוצאה מכך החלטנו, המטפלות הישראליות שלמדו את שיטת ארויגו, לצאת לדרך עצמאית, שאיננה תלויה בארגון הבינלאומי. כחלק מהדרך העצאית בחרנו בשם שייצג אותנו.
בחרנו בשם סובאדה – SOBADA – השם המקורי של עבודת העיסוי הזו במרכז אמריקה.

הרחם והשחלות מוחזקות ע"י רצועות. כשרצועות אלה יוצאות מאיזון, מכווצות, רפויות, הרחם משנה את המיקום שלה וכך עלולות להיווצר סימפטומים שונים – כאבי וסת, כאבים בזמן ביוץ, כאבי גב, עצירות, טחורים, זרימת דם לא טובה, דליות ברגליים, כאבים בזמן יחסי מין, כאבי ראש בזמן וסת, בעיות פריון, תכיפות במתן שתן, הפלות חוזרות ונשנות, חוסר איזון הורמונלי ועוד.

מה קורה בזמן עיסוי רחם סובאדה (ארויגו)?

העיסוי הוא למעשה עיסוי של הבטן התחתונה והעליונה, הגב התחתון והאגן.
באמצעות העיסוי אנו מחזקים את הרצועות התומכות ברחם, מרפים את השרירים, מגבירים את זרימת הדם לאזור, מעודדים ניקוז לימפתי, משחררים מתח בסרעפת (וע"י כך מעודדים זרימת דם גם לשחלות ומאזנים הורמונלית). עיסוי הגב משפר את מנח האגן ובכך משפר זרימת דם למערכת הנשית ומפחית עומס מעמוד השדרה. העיסוי מטפל ומשחרר הידבקויות ורקמות צלקת ומסייע לשחרור חסימות פיזיות ורגשיות.

ארויגו

לאלו מצבים יעיל טיפול סובאדה?

סובאדה ופריון:

כהכנת הגוף לקראת הריון, גם תוך כדי טיפולי פוריות וגם כאשר מנסים באופן טבעי. במצבים של חוסר איזון הורמונלי, שחלות פוליציסטיות, רירית רחם דקה, FSH גבוה, הידבקויות, הפלות חוזרות ונשנות, אנדומיטריוזיס.
ההנחה היא שחלק מבעיות הפריון עלולות לנבוע ממיקום לא מאוזן של הרחם, מעצמות אגן לא מאוזנות, משרירי גב תחתון וסרעפת מכווצים (ולפיכך זרימת דם לא טובה לרחם ולשחלות – מכיוון שההורמונים עוברים מהמוח לאברי הרבייה דרך הדם עלול להיווצר חוסר איזון הורמונלי).
כאשר נרגיע ונשחרר את הבטן, הסרעפת, הגב התחתון והאגן, נשפר את זרימת הדם והלימפה בגוף, הנשימה תשתפר, והיכולת של הגוף לייצר הריון ולשמור עליו תתעצם.

סובאדה (ארויגו) ואנדומטריוזיס / אדנומיוזיס:

הסובאדה משפיעה היטב על זרימת דם לאזור האגן וחלל הבטן – מזינה את הרחם והשחלות בדם עשיר ומחומצן, מסייעת לניקוז פסולת במערכת הלימפה, מסייעת באיזון המערכת ההורמונלית, משפרת את תפקוד מערכת העיכול, מחזקת את הרצועות התומכות ברחם, מרפה את השרירים, מחזירה את הרחם לאיזון ולמקום, מסייעת בשיפור מצב הפריון, משחררת מתח בסרעפת (וע"י כך מעודדים זרימת דם גם לשחלות ומאזנים הורמונלית). עיסוי הגב משפר את מנח האגן ובכך משפר זרימת דם למערכת הנשית ומפחית עומס מעמוד השדרה. העיסוי מסייע לשחרר הידבקויות ורקמות צלקת.

סובאדה ובעיות גניקולוגיות שונות:

חוסר איזון הורמונלי, תסמונת קדם ויסתית – PMS, חוסר סדירות בוסתות, וסתות כואבות, עמוסות, כאשר נלווים סימפטומים שונים המלווים את קדם הוסת והוסת (כאבי ראש ומיגרנות, כאבי גב, תופעות במערכת העיכול וכו'), שחלות פולציסטיות, אנדומיטריוזיס, גיל המעבר.

סובאדה ובעיות במערכת העיכול:

נפיחות וחוסר נוחות במערכת העיכול, גזים, עצירות, שילשול, תסמונת המעי הרגיז, קוליטיס וקרוהן.

סובאדה וגברים:

למרות השם שדבק לסובאדה – עיסוי רחם, ניתן ורצוי לטפל בסובאדה גם בגברים. ניתן לטפל בבעיות עיכול, זרע, פרוסטטה, זרימת דם ועוד.
אני אינני מטפלת בגברים בסובאדה, אולם אשמח להפנות למטפלות סובאדה שמטפלות גם בגברים.

סובאדה והריון:

טיפול סובאדה יעיל למגוון מכאובים וסימפטומים בהריון: צרבות, בחילות, כאבים באגן, זרימת דם לא טובה, טחורים, העיסוי משחרר את האגן, נותן אוורור וספייס, משחרר לחץ משלפוחית השתן, מהגב ועוד. העיסוי עדין, נעים ומרגיע ובטוח בזמן ההריון (ביחרו במטפלת שהוסמכה לטפל בסובאדה בהריון, לשעבר שיטת ארויגו) בכל שלבי ההריון, בהתאם לשלב ההריון. בשלבים המתקדמים יותר של ההריון הטיפול מתבצע כשהמטופלת על הגב ועל הצד. לקראת הלידה ישנן טכניקות המכינות את האגן והגוף לקראת הלידה המתקרבת.

ארויגו הריון

מצבים בהם לא כדאי להגיע לטיפול סובאדה - עיסוי בטן ואגן:

  • לא מטפלים בסובאדה בזמן הוסת
  • לא בזמן דלקת פעילה באברי הבטן
  • חודש וחצי אחרי לידה וגינלית, 3 חודשים אחרי לידה קיסרית
  • לא כאשר יש סיכוי או חשש לסרטן באזור הבטן והאגן
  • 3 חודשים אחרי ניתוח בטן
  • ליידע את המטפלת במידה ויש התקן תוך רחמי (הטיפול יהיה שונה מעט, ללא עבודה עמוקה על הבטן התחתונה)

מה קורה תכל'ס בזמן טיפול סובאדה (ארויגו)?

טיפול ראשון: הטיפול הראשון אורך כשעה וחצי – שעתיים. בתחילתו מתבצע תשאול מקיף. הטיפול עצמו כולל עיסוי של הבטן התחתונה, העליונה, אזור הסרעפת, הגב התחתון והאגן. אני נוטה לשלב גם רפלקסולוגיה כמעט בכל טיפול סובאדה (ארויגו), בהתאם לסיבת ההגעה לטיפול.
בסוף הטיפול אני מלמדת עיסוי עצמי, אותו יכולה המטופלת לבצע בעצמה בביתה. העיסוי העצמי הוא כלי נפלא לקחת חלק אקטיבי בריפוי ולתרום להצלחת הטיפול.
זהו טיפול פשוט לביצוע, קצר ונעים. לעיתים אני נותנת הנחיות נוספות – המלצות לשיטות טיפול נוספות, חבישות שמן קיק, אמבט אדים ואגינלי וכו'.

טיפול שני ואילך: נמשך כ-50 דקות. בתחילת הפגישה שיחה קצרה ואחרי העיסוי עצמו.

הטיפול הוא נעים מרגיע ומרפה.

מהי התדירות המומלצת לטיפולי סובאדה - עיסוי בטן ואגן?

טיפולי סובאדה הינם עוצמתיים ואינם מצריכים תדירות גבוהה של טיפולים. לעיתים נדרש טיפול אחד ואחריו המטופלת מקבלת הביתה הנחיות לטיפול עצמי.
לעיתים תתבקש תדירות של פעם בחודש, או פעם בשבועיים. לעיתים אני משלבת גם טיפולי רפלקסולוגיה בין הטיפולים, במידה ורואים כי יש צורך.

טיימינג מומלץ להגעה לטיפולי עיסוי בטן ואגן - סובאדה:

  • מומלץ לא להגיע בזמן וסת
  • כאשר המטרה היא לקראת כניסה להריון: חלון הזדמנויות בין סוף הוסת ועד הביוץ.
  • טיפולי פוריות: מומלץ להתייעץ עם המטפלת. התזמון הוא חשוב.
  • תסמונת קדם ויסתית ווסתות כואבות: את הטיפול הראשון כדאי לקבוע כשבוע אחרי הוסת, הטיפול יהיה פעם או פעמיים בחודש.

כמו תיבת אוצר, כמו מחברת סודית, כמו קופסת קסמים.
הרחם שלך.
אוצרת בתוכה זכרונות, משקעים, חוויות.
הוסת הראשונה, התחושה ההיא, ההתרגשות? הגועל? הפחד? הסוד?
הסקס הראשון, הנעים? הכואב? הרצוי?
ואלה שבאו אחריו.
ההריון, זה הרצוי, זה הפחות, זה שלא מגיע ובו רק הרחם משתוקקת שוב ושוב להתמלא ושוב ושוב מתמלאת כל חודש באותו דם לא רצוי.
ההפלה, האובדן,
הכיווצים האלה שאחרי הלידה. הרחם המלאה, הרחם הריקה.
כמה אוצרות היא אוצרת שם בפנים. רחם קטנה, אגסית.
כמה תחושות.
כמה רגשות, כמה ידע.
ואני נוגעת בה, בטיפולי. ומלמדת אותך גם כן לגעת.
והמגע הזה מהדהד שם בפנים.
מעורר זכרונות, תחושות.
מזרים דם, מחזק רצועות, מעורר אזורים רדומים.
הרחם שלך.

עיסוי רחם בשיטת ארויגו

אתר קהילת מטפלות סובאדה בישראל:
אתר ובו ניתן לקרוא עוד על הסובאדה ומקורות השיטה ולמצוא מטפלת הקרובה לאזור מגורכן ולפי התמחות.