כאבי מחזור

על כאבי מחזור וכיצד ניתן להקל ברפואה המשלימה: עיסוי בטן בשיטת ארויגו, רפלקסולוגיה, ארומתרפיה ועוד.

אז איך את מרגישה בזמן הוסת? רוקדת לבושה בלבן? עליזה ושמחה? (מה לא?!)

כאבי מחזור

או אולי בא לך לירות במישהו? לרדת על איזו חבילת שוקולד משובחת? לטמון את הראש מתחת לשמיכה עד שיעלמו הכאבים?

כאבי מחזור

מסתבר שאם תרשמו בגוגל "PMS" ותחפשו תמונות, תמצאו שלל תמונות של נשים משוגעות, דופקות את הראש בקיר, בדרך זו או אחרת. זה די מדהים:-) .
אני נתקלת בנשים רבות שהוסת שלהן היא וסת מהגיהנום. כאבים משביתים, הסתגרות כללית, יומיים – שלושה – שבוע של אדווילים בלי סוף וכאב איום.
זה
לא
חייב
להיות
ככה!
נשים שעוברות מרופא לרופא, שאומרים להן שזה בסדר. תיקחי משככי כאבים, תקחי גלולות, ככה זה.
אז לא.
לא צריך ללמוד לחיות עם זה.
וכשהבת שלך, הנערה הצעירה, ממש ממש סובלת, אל תגידי לה "ככה זה להיות אישה".
כשהוסת שלך מרגישה באמת חריגה, לפני הכל – לבדוק רפואית. שאין מיומה או פוליפ ברחם, שאין אנדומטריוזיס (מה זה? מאוד ממליצה לקרוא את המאמר על אנדומיטריוזיס)

גם למיקום הרחם יכולה להיות השפעה על כאבי וסת. איך אפשר לדעת? לפעמים אפשר לשער לפי הסימפטומים. למשל, נשים שסובלות בזמן הוסת מכאבי גב, או משינויים ביציאות בזמן וסת – יתכן והרחם שלהם אחורי. דוגמא נוספת – כשהרחם מקופל (אחורה / קדימה) – עלולות להיווצר וסתות כואבות, בגלל המאמץ של הרחם להוציא את הדם. מצב כזה יכול להשפיע גם על הפסקות בין הדימום, או דימום שמתחיל כדם חום (שאריות מהוסת הקודמת, שהתקשתה לצאת בגלל הכיפוף ברחם). אלה מצבים שלרוב הרופאים לא יתייחסו אליהם, אבל מטפלות הארויגו בהחלט מייחסות חשיבות למיקום הרחם.
בבסיס שיטת ארויגו עומדת ההנחה שמיקום הרחם משפיע על בריאות האישה ועל הפוריות שלה. באמצעות עיסוי בטן בשיטת ארויגו אנחנו מסייעים לרחם לשוב למקום שלו, באמצעות עבודה על רצועות הרחם, ולכן העיסוי עשוי להקל על כאבי וסת. בנוסף, העיסוי מזרים דם לאזור האגן, אברי הרביייה ומערכת העיכול. עוד על שיטת ארויגו במאמר.
לא נשלח אותך הביתה לפני שנלמד אותך לעשות עיסוי עצמי ולפעמים עוד טיפים ועצות כמו חבישות שמן קיק.

גם באמצעות רפלקסולוגיה ניתן להקל על כאבי מחזור, גם במצב אקוטי של כאב וגם כדי למנוע את הכאב, ע"י סדרת טיפולים.
בטיפול הרפלקסולוגי לכאבי מחזור, לרוב נעבוד על איזון המערכת ההורמונלית, מערכות פינוי – עיכול, שתן, לימפה, כבד, מערכת העצבים, אזור האגן והזרמת דם טובה לכל אזור המערכת הנשית וכמובן – נתאים את הטיפול באופן אינדיבידואלי לכל מטופלת, ע"פ מה שמשתקף בכפות הרגליים שלה וע"פ הסימפטומים שמהם היא סובלת לקראת הוסת.
במצב אקוטי לעיתים אשלב גם מריחה של שמנים ארומטיים על הבטן ואם הדימום אינו חזק לעיתים חבישת שמן קיק ובקבוק חם, תוך כדי הטיפול הרפלקסולוגי.

כאבי מחזור רפלקסולוגיה

תערובת שמנים ארומטיים להקלה על כאבי וסת:
על כל 10cc של שמן נשא (שקדים / שומשום / קוקוס וכו') מוסיפים סה"כ 4-12 טיפות שמן ארומטי רוזמרין ושמן ארומטי מרווה מרושתת. אם יש סימפטומים של מערכת העיכול ניתן לשים גם שמן ארומטי ג'ינג'ר בתוך סך כמות הטיפות הנ"ל.
את תערובת השמנים מורחים באזור הרחם (4 אצבעות מתחת לטבור) בזמן כאב.

אז רגע לפני שלוקחים רובה ויורים במישהו, או מסיימים חפיסות של משככי כאבים — יש מה לעשות. אם באמצעות טיפול ארויגו. (אני משלבת גם רפלקסולוגיה. יש מטפלות ארויגו שמשלבות טיפולים אחרים), או אם באמצעות טיפולי רפואה משלימה אחרים: דיקור, או הומיאופתיה, צמחי מרפא ועוד. להשלמת החלק הנותר בפאזל, מאוד ממליצה גם על יעוץ תזונתי אצל נטורופת.
מאחלת וסתות קלילות ונעימות!