זירוז לידה טבעי

על זירוז / השראת / עידוד לידה טבעי ע"י רפלקסולוגיה, ארויגו ונקודות לחיצה מהרפואה הסינית.

חודש תשיעי. כבד לך. קשה לך. אין לך סבלנות יותר. כל רגע עוד סמס "נו??? ילדת?". הטלפונים המציקים. את נורא נורא רוצה לפגוש כבר את התינוקי. הנשמות הטובות שנותנות עצות. יש את הטלפון של ההיא הקוסמת שכולן יולדות אחרי טיפול אצלה. נרים טלפון? נזרז? אז זהו שלא. לא בטוח. לתינוק הכי טוב ברחם, זו באמת לא קלישאה. אלא אם כן יש סיבה מהותית להתחיל לידה.

בואו נבדיל קודם בין 2 מונחים:

  • זירוז לידה: מזרזים תהליך שכבר החל (פתיחה, ירידת מים, צירים וכו').
  • השראת לידה: לגרום ללידה להתחיל. למה? כשיש אינדיקציה רפואית, או איזשהו דד ליין מהממסד הרפואי מסיבה כלשהי (על כך נרחיב בהמשך).

מתי מומלץ לעשות השראת / זירוז לידה טבעי?

במצבים כגון:

  • כשמגיעים לשבוע 41-42 ויש אולטימטום מבית החולים להתחיל בזירוז קונבנציונאלי (מאוד תלוי בפרוטוקול של כל בית חולים).
  • כשיש ירידת מים ואין התפתחות של צירים (ניתן לקבל טיפול גם בבית החולים עצמו - להזמין מטפל ברפלקסולוגיה או דיקור). גם כאן, טווח הזמן שנהוג לחכות בו שונה מבית חולים לבית חולים.
  • כשיש עובר גדול / סכרת הריון והנטייה היא להתחיל בלידה.
  • במצבים של קרישיות יתר (החשש הוא מהזדקנות שליה ולכן בחלק מבתי החולים מזמנים את האישה להשראת לידה בשבוע 38).
  • למי שעברה ניתוח קיסרי בלידה הקודמת ולא יכולה לקבל פיטוצין לזירוז קונבנציונאלי (בחלק מבתי היולדות כן נותנים במנות קטנות). בית היולדות יתן "דד ליין" לניתוח קיסרי חוזר. שווה לנסות קודם השראת לידה טבעית.
  • במצב של רעלת הריון, כאשר יש הכרח ליילד.
  • יש עוד מקרים שלא ציינתי. כמובן שכל מקרה לגופו.

טיפול רפלקסולוגיה לקראת לידה יכול להקל גם כאשר מדובר בדפוסים רגשיים ש"תוקעים" או חוסמים מהלידה להתחיל: למשל, פחדים – מהלידה, כטראומה מלידות קודמות, מהמעבר לאמהות / המעבר לאמא ל-2 / לאמא ל-3…, פחד לאבד את התינוק, פחד לא להיות בהריון יותר, פחד לטפל בתינוק קטן ועוד ועוד ועוד.
הטיפול הרפלקסולוגי הוא נעים ומרגיע במיוחד. כשמדובר במחסומים רגשיים, כגון פחדים, אני נוטה גם לשלב תמציות פרחי באך כחלק מטיפול השראת הלידה.

איך מתבצע טיפול זירוז / השראת לידה טבעית?

בטיפול שאני עושה, אני משלבת רפלקסולוגיה עם לחיצות על נקודות הלקוחות מהרפואה הסינית. אני משלבת טכניקות מתחום הארויגו – עיסוי בטן ועבודה על עצמות האגן, הגב התחתון, הסאקרום ועוד. (עוד על הארויגו ניתן לקרוא במאמר נפרד). הטיפול נעשה בשילוב עם תערובת שמנים ארומטים, שגם הם מסייעים להתקדמות הלידה. כאמור, במקרה הצורך אני גם משלבת פרחי באך.
יש מטפלים שמטפלים בדיקור לזירוז לידה – טיפול מאוד אפקטיבי. גם הומיאופתיה יכולה לעזור.

זירוז לידה טבעי

איך מסייע הטיפול לזירוז / השראת לידה טבעי?

חלק מהנקודות עוזרות להפרשת אוקיסטוצין = הורמון החשוב לתחילת תהליך הלידה.
במצב של לחץ יש בגוף הרבה אדרנלין, שממנו אנחנו רוצים להמנע בשלב זה והטיפול הרפלקסולוגי עצמו הוא מאוד נעים ומרגיע.
חלק מהנקודות ברפואה הסינית הן נקודות המורידות אנרגיה כלפי מטה, מזרימות דם לרחם, מייצרות תנועה ומניעות, חלקן מייצרות התכווצויות ברחם, חלקן מרפות שרירים, מרגיעות, משחררות אנדורפינים,
הטיפול הרפלקסולוגי עוזר גם להרפיית השרירים באזור הגב התחתון, להגמשת האגן והכנה שלו לקראת תהליך הלידה,

זה בטוח יעבוד?

אהיה כנה ואגיד שלא:-) לא תמיד. אנחנו יכולים לעשות הכל – טיפולים, סקס, עיסוי פטמות, הליכות ועוד וכלום. נאדה. למה? כי לא הכל תלוי בנו בתהליך הלידה. וזה הרגע לגלות שבלידה, וגם לקראת לידה, לפעמים אין לנו שליטה על הנעשה.
כי כדי להתחיל תהליך של לידה צריך בשלות של 2 צדדים: של האם ושל העובר. לא תמיד אנחנו יודעים מה ההוא או ההיא שם בפנים רוצים. רב הנסתר על הגלוי.
ועדיין, טיפול זירוז לידה טבעי הוא דרך נעימה ביותר, מרגיעה ושלווה להתחלה או לזירוז של תהליך לידה ואני ממליצה לנסות אותה לפני לקיחה של זירוזים כימיים, אם הזמן מאפשר זאת, בבית, בקליניקה, או בבית היולדות.
לעיתים מדובר בטיפול אחד. לעיתים גם בשניים – שלושה (בהפרשים קצרים).
אני באופן אישי מטפלת בקליניקה שלי בפרדס חנה, בבית הלקוחה ברדיוס הקרוב לפרדס חנה (נסו אותי. מקסימום אגיד לא ואמליץ לכן על קולגה הקרובה לאזור מגוריכן), בהילל יפה ובלניאדו.

אסיים בסיפור על טיפול השראת לידה שעשיתי, דווקא לא כזה קלאסי, כזה שממחיש שלפעמים דווקא הטיפול המרגיע, הנינוח, המשחרר, הוא זה שעושה את העבודה.

סיפור מקרה - טיפול השראת לידה טבעי:

היא התקשרה די בלחץ וביקשה שאקבל אותה כמה שיותר מהר ל"זירוז" לידה. מצידה עוד אתמול אם אפשר. קבענו טיפול למחרת אחרי שהבנתי שאכן יש אינדקציה רפואית לזירוז ואפשר להתחיל לעבוד.
הגיעה. כבר פחות נחושה ויותר מהוססת. אולי בעצם עוד לא. אולי בעצם היא קודם כל צריכה קצת לשחרר ולהירגע. דיברנו, שמעתי סיפור עם טראומה גדולה ברקע. סיכמנו על שינוי בתוכניות – טיפול מרגיע, משחרר, מנקה ראש וכן קצת הכנה לקראת הלידה, הנעה ועבודה על אזור האגן. ממש לא טיפול השראת לידה אינטסיבי ועם לחיצות ממוקדות. תוך כדי גם שילבתי פה ושם ריפרופים על נקודות זירוז "קלאסיות". דיברה, סיפרה, הוציאה וגם שתקה ושקעה. כשסיימנו אמרה לי "זה בדיוק מה שהייתי צריכה!".
למחרת, עוד לפני שהספקתי לשלוח סמס ולשאול לשלומה, קיבלתי את הסמס הבא:

זירוז לידה רפלקסולוגיה