עיסוי רחם בשיטת ארויגו

עיסוי רחם בשיטת ארויגו – לטיפול בחוסר איזון הורמונלי, בעיות פוריות, אנדומיטריוזיס, אדנומיוזיס, שחלות פולציסטיות, ארויגו בהריון, PMS, בעיות עיכול ועוד.

מהו עיסוי רחם בשיטת ארויגו?

עיסוי רחם בשיטת ארויגו הינו שיטת טיפול, המתבססת על טכניקות עתיקות ממסורת שבט המאיה . הטכניקות האלה שופרו ופותחו בעשרות השנים האחרונות ע"י רוזיטה ארוויגו, אמריקאית שגרה בבליז, המקדישה את חייה להפצת ולימוד השיטה.
בבסיס השיטה עומדת ההנחה שמיקום הרחם משפיע על מצב הפוריות ועל מצבה הבריאותי של האישה.

הרחם והשחלות מוחזקות ע"י רצועות. כשרצועות אלה יוצאות מאיזון, מכווצות, רפויות, הרחם משנה את המיקום שלה וכך עלולות להיווצר סימפטומים שונים – כאבי וסת, כאבים בזמן ביוץ, כאבי גב, עצירות, טחורים, זרימת דם לא טובה, דליות ברגליים, כאבים בזמן יחסי מין, כאבי ראש בזמן וסת, בעיות פריון, תכיפות במתן שתן, הפלות חוזרות ונשנות, חוסר איזון הורמונלי ועוד.

מה קורה בזמן עיסוי רחם בשיטת ארויגו?

העיסוי הוא למעשה עיסוי של הבטן התחתונה והעליונה, הגב התחתון והאגן.
באמצעות העיסוי אנו מחזקים את הרצועות התומכות ברחם, מרפים את השרירים, מגבירים את זרימת הדם לאזור, מעודדים ניקוז לימפתי, משחררים מתח בסרעפת (וע"י כך מעודדים זרימת דם גם לשחלות ומאזנים הורמונלית). עיסוי הגב משפר את מנח האגן ובכך משפר זרימת דם למערכת הנשית ומפחית עומס מעמוד השדרה. העיסוי מטפל ומשחרר הידבקויות ורקמות צלקת ומסייע לשחרור חסימות פיזיות ורגשיות.

ארויגו

לאלו מצבים יעיל עיסוי רחם בשיטת ארויגו?

ארויגו ופריון:

כהכנת הגוף לקראת הריון, גם תוך כדי טיפולי פוריות וגם כאשר מנסים באופן טבעי. במצבים של חוסר איזון הורמונלי, שחלות פוליציסטיות, רירית רחם דקה, FSH גבוה, הידבקויות, הפלות חוזרות ונשנות, אנדומיטריוזיס.
ההנחה היא שחלק מבעיות הפריון עלולות לנבוע ממיקום לא מאוזן של הרחם, מעצמות אגן לא מאוזנות, משרירי גב תחתון וסרעפת מכווצים (ולפיכך זרימת דם לא טובה לרחם ולשחלות – מכיוון שההורמונים עוברים מהמוח לאברי הרבייה דרך הדם עלול להיווצר חוסר איזון הורמונלי).
כאשר נרגיע ונשחרר את הבטן, הסרעפת, הגב התחתון והאגן, נשפר את זרימת הדם והלימפה בגוף, הנשימה תשתפר, והיכולת של הגוף לייצר הריון ולשמור עליו תתעצם.

ארויגו ואנדומטריוזיס / אדנומיוזיס:

הארויגו משפיע היטב על זרימת דם לאזור האגן וחלל הבטן – מזין את הרחם והשחלות בדם עשיר ומחומצן, מסייע לניקוז פסולת במערכת הלימפה, מסייע באיזון המערכת ההורמונלית, משפר את תפקוד מערכת העיכול, מחזק את הרצועות התומכות ברחם, מרפה את השרירים, מחזיר את הרחם לאיזון ולמקום, מסייע בשיפור מצב הפריון, משחרר מתח בסרעפת (וע"י כך מעודדים זרימת דם גם לשחלות ומאזנים הורמונלית). עיסוי הגב משפר את מנח האגן ובכך משפר זרימת דם למערכת הנשית ומפחית עומס מעמוד השדרה. העיסוי מסייע לשחרר הידבקויות ורקמות צלקת.

ארויגו ובעיות גניקולוגיות שונות:

חוסר איזון הורמונלי, תסמונת קדם ויסתית – PMS, חוסר סדירות בוסתות, וסתות כואבות, עמוסות, כאשר נלווים סימפטומים שונים המלווים את קדם הוסת והוסת (כאבי ראש ומיגרנות, כאבי גב, תופעות במערכת העיכול וכו'), שחלות פולציסטיות, אנדומיטריוזיס, גיל המעבר.

ארויגו ובעיות במערכת העיכול:

נפיחות וחוסר נוחות במערכת העיכול, גזים, עצירות, שילשול, תסמונת המעי הרגיז, קוליטיס וקרוהן.

ארויגו וגברים:

למרות השם שדבק לארויגו – עיסוי רחם, ניתן ורצוי לטפל בארויגו גם בגברים. ניתן לטפל בבעיות עיכול, זרע, פרוסטטה, זרימת דם ועוד.
אני אינני מטפלת בגברים בארויגו, אולם אשמח להפנות למטפלות ארויגו שמטפלות גם בגברים.

ארויגו והריון:

עיסוי בשיטת ארויגו יעיל למגוון מכאובים וסימפטומים בהריון: צרבות, בחילות, כאבים באגן, זרימת דם לא טובה, טחורים, העיסוי משחרר את האגן, נותן אוורור וספייס, משחרר לחץ משלפוחית השתן, מהגב ועוד. העיסוי עדין, נעים ומרגיע ובטוח בזמן ההריון (ביחרו במטפלת שהוסמכה לטפל בארויגו בהריון) בכל שלבי ההריון, בהתאם לשלב ההריון. בשלבים המתקדמים יותר של ההריון הטיפול מתבצע כשהמטופלת על הגב ועל הצד. לקראת הלידה ישנן טכניקות המכינות את האגן והגוף לקראת הלידה המתקרבת.

ארויגו הריון

מצבים בהם לא כדאי להגיע לעיסוי בטן בשיטת בשיטת ארויגו:

  • לא מטפלים בארויגו בזמן הוסת
  • לא בזמן דלקת פעילה באברי הבטן
  • חודש וחצי אחרי לידה וגינלית, 3 חודשים אחרי לידה קיסרית
  • לא כאשר יש סיכוי או חשש לסרטן באזור הבטן והאגן
  • 3 חודשים אחרי ניתוח בטן
  • ליידע את המטפלת במידה ויש התקן תוך רחמי (הטיפול יהיה שונה מעט, ללא עבודה עמוקה על הבטן התחתונה)

מה קורה תכל'ס בזמן טיפול בעיסוי רחם בשיטת ארויגו?

טיפול ראשון: הטיפול הראשון אורך כשעה וחצי – שעתיים. בתחילתו מתבצע תשאול מקיף. הטיפול עצמו כולל עיסוי של הבטן התחתונה, העליונה, אזור הסרעפת, הגב התחתון והאגן. אני נוטה לשלב גם רפלקסולוגיה כמעט בכל טיפול ארויגו, בהתאם לסיבת ההגעה לטיפול.
בסוף הטיפול אני מלמדת עיסוי עצמי, אותו יכולה המטופלת לבצע בעצמה בביתה. העיסוי העצמי הוא כלי נפלא לקחת חלק אקטיבי בריפוי ולתרום להצלחת הטיפול.
זהו טיפול פשוט לביצוע, קצר ונעים. לעיתים אני נותנת הנחיות נוספות – המלצות לשיטות טיפול נוספות, חבישות שמן קיק, אמבט אדים ואגינלי וכו'.

טיפול שני ואילך: נמשך כ-50 דקות. בתחילת הפגישה שיחה קצרה ואחרי העיסוי עצמו.

הטיפול הוא נעים מרגיע ומרפה.

מהי התדירות המומלצת לטיפולים בשיטת ארויגו?

הטיפולים בשיטת ארויגו הינם עוצמתיים ואינם מצריכים תדירות גבוהה של טיפולים. לעיתים נדרש טיפול אחד ואחריו המטופלת מקבלת הביתה הנחיות לטיפול עצמי.
לעיתים תתבקש תדירות של פעם בחודש, או פעם בשבועיים. לעיתים אני משלבת גם טיפולי רפלקסולוגיה בין הטיפולים, במידה ורואים כי יש צורך.

טיימינג מומלץ להגעה לטיפולים בעיסוי רחם בשיטת ארויגו:

  • מומלץ לא להגיע בזמן וסת
  • כאשר המטרה היא לקראת כניסה להריון: חלון הזדמנויות בין סוף הוסת ועד הביוץ.
  • טיפולי פוריות: מומלץ להתייעץ עם המטפלת. התזמון הוא חשוב.
  • תסמונת קדם ויסתית ווסתות כואבות: את הטיפול הראשון כדאי לקבוע כשבוע אחרי הוסת, הטיפול יהיה פעם או פעמיים בחודש.

כמו תיבת אוצר, כמו מחברת סודית, כמו קופסת קסמים.
הרחם שלך.
אוצרת בתוכה זכרונות, משקעים, חוויות.
הוסת הראשונה, התחושה ההיא, ההתרגשות? הגועל? הפחד? הסוד?
הסקס הראשון, הנעים? הכואב? הרצוי?
ואלה שבאו אחריו.
ההריון, זה הרצוי, זה הפחות, זה שלא מגיע ובו רק הרחם משתוקקת שוב ושוב להתמלא ושוב ושוב מתמלאת כל חודש באותו דם לא רצוי.
ההפלה, האובדן,
הכיווצים האלה שאחרי הלידה. הרחם המלאה, הרחם הריקה.
כמה אוצרות היא אוצרת שם בפנים. רחם קטנה, אגסית.
כמה תחושות.
כמה רגשות, כמה ידע.
ואני נוגעת בה, בטיפולי. ומלמדת אותך גם כן לגעת.
והמגע הזה מהדהד שם בפנים.
מעורר זכרונות, תחושות.
מזרים דם, מחזק רצועות, מעורר אזורים רדומים.
הרחם שלך.

עיסוי רחם בשיטת ארויגו

תוכלו למצוא עוד שפע של מידע על שיטת ארויגו באתר הנהדר של גלית בראלי, שהביאה את השיטה לישראל.

במפה הזו תוכלו למצוא מטפלת ארויגו הקרובה לאזור מגוריכם. בהצלחה 🙂